Tuesday's primaries were like the semi-finals of the NCAA tournament and with the results now in the books, Republicans and Democrats are heading back to the practice facility to gear up for the 'championship' against each other to be held in November.

Many local races were uncontested but there were a couple competitive ones.

In Toms River, longtime Councilman Maurice "Mo" Hill defeated former Ocean County Prosecutor Joe Coronato and Councilman Daniel Rodrick on the Republican ticket for Mayor.

Mo Hill is a Ward 3 Councilman and Councilman at Large and has been in that position since 2004 when then Mayor Paul Brush (D) was sworn into office.

Hill joined fellow Republicans on the council that year in Greg McGuckin (who is now an Ocean County Assemblyman), Maria Maruca, Brian Kubiel, John Sevastakis (no longer on the council), Mike Fiure (no longer on the council) and Carmine Inteso (no longer on the council).

After he announced a run for mayor in 2019, Hill resigned from the Toms River Regular Republican Club after Coronato, the former prosecutor in Ocean County, received the endorsement of the Toms River Republican Club.

In Point Pleasant Beach, Councilman Paul Kanitra defeated current Mayor Stephen Reid on the Republican ticket for mayor.

Here are how the races across Ocean and Monmouth Counties look heading towards the general election in November.

Ocean County:

Barnegat Township Committee - Republican Albert Bille vs. Democrat Peggy Houle

Barnegat Light Council - Republicans Frank Mikuletzky & Samuel Alloway.

Bay Head Mayor - Republican William Curtis.

Bay Head Council - Republican Douglas Lyons & Holly MacPherson.

Beachwood Mayor - Republican Ron Roma Jr.

Beachwood Council - Gerry LaCrosse & Ed Zakar.

Berkeley Township Mayor - Republican Carmen Amato Jr. vs. Democrat Laura Shaw.

Berkeley Township Council At Large - Republicans John Bacchione, Tom Grosse and Keith Buscio vs. Heather Walsh, Mario Ciasulli and Joshua Eckersley.

Brick Council - Republicans James Fozman, Victoria Chadwick, Max Flores and Neil Napolitano vs. Democrats Andrea Zapcic, Arthur Halloran, Lisa Crate and Vincent Minichino.

Eagleswood Committee - Republican Michael Pasternak.

Lacey Committee - Republican Steven Kennis and Peter Curatolo vs. Edward 'Ted' Kownacki and Erik Mazur.

Lakehurst Mayor - Republican Harry Robbins.

Lakehurst Council - Republicans Steven Oglesby and Brian DiMeo.

Lakewood Committee - Republican Albert Akerman vs. Democrat Moshe Raitzik.

Lavallette Council - Republicans Robert Lamb and Michael Stogdill.

Little Egg Harbor Committee - Republican Barbara 'Jo' Bobbi CREA vs. Democrat Leona Weigele.

Mantoloking Council - Republicans Lynn O'Mealia and D'Arcy Green.

Ocean Committee - Republicans Benjamin LoParo vs. Democrat Keith Hoffman.

Ocean Gate Council - Republican Joella Nicastro and Robert Livingston.

Pine Beach Mayor - Republican Lawrence Cuneo.

Pine Beach Council - Republican Barry Wieck and Raymond Newman.

Plumsted Committee - Republican Herbert Marinari and Robert Bowen.

Point Pleasant Council - Republicans Joseph Furmato Jr. and Michael Thulen Jr. vs. Democrats Mary Sadankas and Derek Reichenbecher.

Point Pleasant Beach Mayor - Republican Paul Kanitra vs. Democrat Lawrence Dooley.

Point Pleasant Beach Council - Republicans Arlene Testa, Douglas Vitale, Thomas Vogel and Thomas Toohey vs. Democrat Ernest 'EJ' Geiger.

Seaside Heights Mayor - Republican Anthony 'Tony' Vaz.

Seaside Heights Council - Republicans Richard Tompkins and Louis DiGuilio.

Seaside Park Mayor - Republican John Peterson Jr.

Seaside Park Council - Republicans Faith Liguori and Ray Amabile.

Ship Bottom Council - Republicans Tom Tallon and Robert Butkus.

South Toms River Council - Republicans Tanya Mosley and Thomas Rolzhausen vs. Democrats Richard Applegate and Joseph Principato Jr.

Surf City Mayor - Republican Francis Hodgson Sr.

Surf City Council - Republicans Jacqueline Siciliano and Peter Hartney.

Toms River Mayor - Republican Maurice "Mo" Hill vs. Democrat Jonathan Petro.

Toms River Council At Large - Republicans Matthew Lotano, Joshua Kopp and Kevin Geoghegan vs. Democrats Drew Boyle, Karin Sage and Michele Williams.

Tuckerton Council - Republicans Samuel Colangelo and Michael Santo.

Ocean County 9th District Assembly - Republicans Brian Rumpf and DiAnne Gove vs. Democrats Sarah Collins and Wayne Lewis.

Ocean County 10th District Assembly - Republicans Greg McGuckin and John Catalano vs. Democrats Eileen Della Volle and Erin Wheeler.

Ocean County 12th District Assembly - Republicans Ron Dancer and Rob Clifton vs. Democrats David Lande and Malini Guha.

Ocean County 30th District Assembly - Republicans Sean Kean and Edward Thomson vs. Democrats Steven Farkas and Yasin 'Jason' Celik.

Ocean County Sheriff - Republican Mike Mastronardy vs. Democrat Gene Davis.

Ocean County Freeholders - Republicans Jack Kelly and Ginny Haines vs. Democrats Jean Czarkowski and David Wright.

Monmouth County:

Aberdeen Council At-Large - Republicans Theresa Furmato Velardi, James Eccles III, Alicia Botticelli and William Sullivan.

Aberdeen Council At-Large - Democrats Gregory Cannon, Arthur Hirsch, Robert Swindle and Concetta Kelley.

Allentown Council - Democrat Robert Schmitt.

Atlantic Highlands Mayor - Republican Loretta Gluckstei vs. Democrat Rhonda LeGrice.

Atlantic Highlands Council - Republicans Stephen Boracchia and Brian Boms vs. Democrats Linda Pend-Grooters and Kendall Keelen.

Belmar Council - Republicans James McCracken and Thomas Carvelli vs. Democrats Cheryl Russo and Maggie McBride.

Brielle Mayor - Republicans Thomas Nicol.

Brielle Council - Republicans Michael Gianforte and Cort Gorham.

Colts Neck - Republican Sue Fitzpatrick.

Eatontown Council Full Term - Republicans Kevin Gonzalez and Ashleigh Kennedy vs. Democrats Tonya Rivera and Albert Baginsky.

Eatontown Council 2-year Term - Republican Joseph Olsavsky.

Eatontown Council 1-year Term - Republican Mark Regan Jr vs. Democrat Renata Bodner.

Englishtown Mayor - Republican Thomas Reynolds.

Englishtown Council - Republican Dan Marter and Gregory Wojyn.

Fair Haven Council - Republicans Jonathan Peters and Jacqueline Rice vs. Democrats Michael 'Mike' McCue and Meghan Chrisner-Keefe.

Farmingdale Mayor - Republican James Daly.

Farmingdale Council - Republicans Michael Romano and George Dyevoich vs. Democrats Margaret Rogers and Adam Reich.

Freehold Boro Mayor - Republican MaryAnn Earle vs. Democrat Kevin Kane.

Freehold Boro Council - Republicans Lori Annetta and Michael Lichardi.

Freehold Township Committee - Republican Maureen Fasano vs. Democrat Scott Berlin.

Hazlet Committee Full Term - Republicans Scott Aagre and Michael Glackin.

Hazlet Committee 1-year Term - Republican Michael Sachs.

Hazlet Committee Full Term - Democrats Ryan O'Steen and Lucille LoSapio.

Holmdel Committee - Republicans Michael Nikolis and Eric Hinds.

Interlaken Mayor - Republican Michael Nohilly.

Interlaken Council - Republicans John Rush Butler and Brendan Watson vs. Democrat Janet Casini.

Keyport Council - Republicans Daniel Fox and Elmer Graham Jr. vs. Democrats Victoria Pacheco and Delia Sosa McDermott.

Little Silver Mayor - Republican Robert Neff Jr.

Little Silver Council - Republicans Donald Galante and Corinne Thygeson.

Lake Como Council - Democrats Douglas Witte and Hawley Scull.

Manalapan Committee - Republicans Mary Ann Musich and Eric Nelson vs. Democrats Kathleen Williams and Amelia Rendeiro.

Manasquan Council - Republican Gregg Olivera vs. Democrat Richard Read.

Manasquan Mayor - Democrat Edward Donovan.

Marlboro Mayor  - Republican Derek DeLuca vs. Democrat Jonathan Hornik.

Marlboro Council At-Large - Republicans Marielaina LaRosa and Marianne Longobardi vs. Democrats Randi Marder and Micahel Scalea.

Matawan Mayor - Republican Linda Clifton vs. Democrat Joseph Altomonte.

Matawan Council - Republicans Anissa Esposito and Zoltan Varsanyi vs. Democrats Brett Michael Cannon and Brian Livesey.

Middletown Committee - Republicans Kevin Settembrino and Rick Hibell vs. Democrats Sean Byrnes and Jeana Sager.

Millstone Committee - Republican Albert Ferro.

Neptune City Mayor - Republican Andrew Wardell vs. Democrat Pamela Renee.

Neptune City Council - Republicans Brian Thomas and Danielle Pappas vs. Democrats Michelle Lewis and Meghan Huryk.

Neptune Township Committee - Republicans Kendra Hogan and Gary Moll vs. Democrats Robert Lane Jr. and Carol Rizzo.

Oceanport Mayor - Republican Robert Proto.

Oceanport Council - Republicans Joseph Irace and Stephen Solan.

Red Bank Boro Council - Republicans Allison Gregory and Michael Clancy vs. Democrats Kathleen Horgan and Erik Yngstrom.

Rumson Mayor - Republican Joseph Hemphill.

Rumson Council - Republicans Laura Atwell and James Kingsbery.

Roosevelt Boro Mayor - Democrat Peggy Malkin.

Roosevelt Council Full Term - Democrats Michael Hamilton and Luke Dermody.

Roosevelt Council 2-year Term - Democrat Chad Vroman.

Sea Bright Mayor - Republican Brian Kelly vs. Democrat Jack Sanders.

Sea Bright Council - Republican John Lamia Jr. vs. Democrats Carol Murphy and Samuel Catalano.

Sea Girt Mayor - Republican F. Ken Farrell.

Sea Girt Council - Republicans Michael Meixsell and Melissa Giegerich.

Shrewsbury Boro Council Full Term - Republicans Deidre DerAsadourian and Scott Gilbert vs. Democrats Judith Kramer and David Landy.

Shrewsbury Boro Council 1-year Term - Republican Brendan Gilmartin vs. Democrat Ina Kichen.

Shrewsbury Township Committee - Republican Maryellen McNama-Bailly vs. Democrat Glenwood Puhak.

Spring Lake Council - Republicans Joseph Erbe Jr. and David Frost.

Spring Lake Heights Mayor - Republican Christopher Campion Jr. vs. Democrat Thomas O'Brien.

Spring Lake Heights Council - Republicans William Graetz and Christopher Willms vs. Democrats Michael Milano and Joseph York.

Spring Lake Boro Mayor - Democrat Jennifer Naughton.

Union Beach Mayor - Republican Paul Smith Jr.

Union Beach Council - Republicans Albert Lewandowski and Anthony Cavallo.

Upper Freehold Township Committee - Republicans Stanley Moslowski Jr. and LoriSue Mount.

Wall Committee - Republicans Kevin Orender and Thomas Kingman.

West Long Branch Council - Republicans MaryLynn Mango and Stephen Bray.

Monmouth County Sheriff - Republican Shaun Golden vs. Democrat Raymond Dothard.

Monmouth County Freeholders - Republicans Tom Arnone and Dominick DiRocco vs. Democrats Michael Penna and Moira Nelson.

Monmouth County Assembly 11th District - Republicans Michael Amoroso and Matthew Woolley vs. Democrats Eric Houghtaling and JoAnn Downey.

Monmouth County Assembly 12th District - Republicans Ron Dancer and Rob Clifton vs. Democrats David Lande and Malini Guha.

Monmouth County Assembly 13th District - Republicans Gerry Scharfenberger and Serena DiMaso vs. Democrats Allison Friedman and Barbara Singer.

Monmouth County Assembly 30th District - Republicans Sean Kean and Edward Thomson vs. Democrats Steven Farkas and Yasin 'Jason' Celik.

More Jersey Shore News: