It's that time of year again -- election season!

Whether it's governor, state senate or assembly, a municipal race or a school board race -- they all matter for many reasons.

What happens in your town, school district, county and state can stay the status quo or change depending on who gets voted in.

Here are the election races in Ocean and Monmouth Counties as well as the state races you'll be voting on as well. 

New Jersey Governor/Lt. Governor:

Democrat: Philip Murphy & Sheila Y. Oliver.

Republican: Jack Ciattarelli & Diane Allen.

Green Party: Madelyn R. Hoffman & Heather Warburton.

Libertarian Party: Gregg Mele & Eveline Brownstein.

Socialist Workers Party: Joanne Kuniansky & Vivian M. Sahner.

New Jersey 9th District (Southern Ocean County) Senate/Assembly Race:

Incumbents: Senator Chris Connors (R), Assemblyman Brian Rumpf (R) and Assemblywoman Dianne Gove (R).

Challengers: David T. Wright (D) for Senate, Alexis Jackson (D) and Kristen Henninger-Holland for Assembly.

New Jersey 10th District (Northern Ocean County) Senate/Assembly Race:

Incumbents: Senator Jim Holzapfel (R), Assemblyman Greg McGuckin (R) and Assemblyman John Catalano (R).

Challengers: Emma Mammano (D) for Senate, Garitt "Tony" Sono (D) and Mary "Sharon" Quilter (D) for Assembly.

New Jersey 11th District (Monmouth County) Senate/Assembly Race:

Republican: Lori L. Annetta for Senate, Marilyn Piperno and Kimberly Eulner for Assembly.

Democrat: Senator Vin Gopal, Assemblyman Eric Houghtaling and Assemblywoman Joann Downey.

Green Party: Dominique Faison

New Jersey 12th District (Parts of Ocean, Monmouth, Burlington and Middlesex Counties) Senate/Assembly Race:

Incumbents: Senator Sam Thompson (R), Assemblymen Ron Dancer (R) and Rob Clifton (R).

Challengers: Joseph Altomonte (D) for Senate, Raya Arbiol (D) and Michael Palazzolla (D) for Assembly.

New Jersey 13th District (Monmouth County) Senate/Assembly Race:

Republican: Senator Declan O'Scanlon, Gerard P. Scharfenberger and Vicky Flynn for Assembly.

Democrat: Vincent Solomeno III for Senator, Erin Howard and Allison Friedman for Assembly.

New Jersey 30th District (Parts of Monmouth and Ocean County) Senate/Assembly Race:

Incumbents: Senator Robert Singer (R), Assemblymen Sean Kean (R) and Ed Thomson (R).

Challengers: Dan Stinger (D) for Senate, Matthew Filosa (D) and Stephen Dobbins (D) for Assembly.

Ocean County Member of the State Committee:

Republican: Virginia "Ginny" Haines (R) and John "Jack" Kelly (R).

Democrat: Wyatt Earp (D), Matthew Sage (D), Ed Wolff (D), Marta Harrison (D), Sarah Collins (D), Eileen Della Volle (D).

Monmouth County Member of the State Committee:

Republican: Maureen T. Raisch

Democrat: Leslie B. Posnock

Ocean County Commissioners:

Incumbent: Gary Quinn (R)

Running in place of retiring Commissioner Gerry Little: Barbara "Bobbi" Jo Crea (R).

Democrat: Philip Nufrio (D), Rita Kopacz (D), Barry Bendar (Green Party), Dan Valentine (Libertarian Party), Robert Canfield (Libertarian Party).

Monmouth County Commissioners:

Republican: Susan M. Kiley

Democrat: Michael Beson

OCEAN COUNTY MUNICIPAL RACES:

Barnegat Township Committee Race (Vote For Two):

Republican: Pasquale (Pat) Pipi and William Farmer.

Democrat: Charles Cunliffe and Martin Weber.

Barnegat Light Borough Council Race (Vote For Two):

Republican: Michael Spark and Ed Wellington.

Democrat: ---

Bay Head Borough Council Race (Vote For Two):

Republican: Diane Cornell and Dennis J. Shaning.

Democrat: ---

Beachwood Borough Council Race (Vote For Two):

Republican: William J. Cairns and Beverly D. Clayton.

Democrat: ---

Berkeley Township Council Race (Vote For One in Each Ward):

Republican for Ward 1: James J. Byrnes

Democrat for Ward 1: Alexis K. Loftus

Republican for Ward 2: Angelo Guadagno

Democrat for Ward 2: Patrick O’Keefe

Republican for Ward 3: Michael Signorile

Democrat for Ward 3: Andrew Prudente

Republican for Ward 4: Sophia Gingrich

Democrat for Ward 4: Thomas J. White, Jr.

Brick Township Mayor Race:

Republican: Theresa Gallagher

Democrat: John Ducey (Incumbent)

Brick Township Council Race (Vote For Three):

Republican: Perry Albanese, Ernest C. Arians, Mary Buckley.

Democrat: Marianna Pontoriero, Heather deJong, Derrick T. Ambrosino.

Eagleswood Township Committee:

Republican: Debra A. Rivas.

Democrat: Sarah J. Collins.

Island Heights Council 3-year Term:

Fiscal Responsibility: Rolf Weber

Balanced Government Sound Policy For All: Susan Thompson

Island Heights Council Unexpired 1-year Term:

Quality of Life Open Space Recreation: Alan Fumo

Lacey Township Committee Race (Vote For Two):

Republican: Timothy McDonald, Mark Dykoff.

Democrat: Bill Stemmle, Stuart Feldman.

Lakehurst Borough Council Race (Vote For Two):

Republican: James Davis, Gary Lowe

Democrat: ---

Lakewood Township Committee Race (Vote For Two):

Republican: Menashe Miller, Hector Fuentes.

Democrat: Meir Lichtenstein, James “Jimmy” Esposito.

Lavallette Borough Council Race (Vote For Two):

Republican: James G. Borowski, Joanne Filippone.

Democrat: ---

Independent: Matthew S. Schlosser

Little Egg Harbor Township Committee (Vote For Two):

Republican: Blaise Scibetta, Daniel Maxwell.

Democrat: Shaun Moran, Gabriel Brian Franco.

Independent: Kathryn (Kate) Goode

Manchester Township Mayor Unexpired 1-year Term:

Continued Good Government-Manchester First: Robert Hudak

Better for Manchester: Robert Arace

Manchester Township Council Race:

Continued Good Government-Manchester First: Michele Zolezi

Better for Manchester: Joseph T. Hankins

Mantoloking Borough Council Race (Vote For Two):

Republican: F. Bradford Batcha.

Democrat: John Conti.

Mantoloking Borough Council Unexpired 1-year Term: 

Republican: Barbara Hood Benz

Democrat: ---

Ocean Township Committee Race (Vote For One):

Republican: Lydia M. Dodd

Democrat: Annadelle “Ann” Hopkins

Ocean Gate Borough Council Race (Vote For Two): 

Republican: Laura Padham-Iaria, David Kendrick.

Democrat: ---

Pine Beach Borough Council Race (Vote For Two):

Republican: James Saxton, James Keesling.

Democrat: ---

Plumsted Township Committee Race (Vote For Two):

Republican: Thomas Calabrese, Dominick Cuozzo.

Democrat: ---

Point Pleasant Borough Council Race 3-year term (Vote For Two):

Republican: Antoinette “Toni” DePaola, William “Bill” Borowsky.

Democrat: Wayne Martiak, Derek Reichenbecher.

Point Pleasant Borough Council Race Unexpired 2-year term (Vote For One):

Republican: Valerie Coulson.

Democrat: ---

Point Pleasant Beach Borough Council Race (Vote For Two):

Republican: Rosa Crowley, Michael Ramos.

Democrat: ---

Independent: George “Andy” Cortes

Seaside Heights Borough Council 3-year term (Vote For Two):

Republican: Victoria Graichen, Harry Smith.

Democrat: Ralph Bartone.

Seaside Heights Borough Council Unexpired 1-year term (Vote For One):

Republican: Vito M. Ferrone

Democrat: ---

Seaside Park Borough Council Race (Vote For Two):

Republican: Martin E. Wilk, Jr., Karen Kroon

Democrat: ---

Ship Bottom Borough Council (Vote For Two):

Republican: Peter J. Rossi, Sr., Joseph Valyo.

Democrat: ---

South Toms River Borough Council:

Republican: Oscar Cradle, Sam Fennell.

Democrat: Robert Taylor, Robert Hailey.

Stafford Township Mayor Race:

Republican: Gregory E. Myhre

Democrat: Joanne Sitek

Stafford Township Council Race (Vote For Six):

Republican: Thomas N. Steadman, Anthony R. Guariglia, Robert E. Henken, Paul Krier, Lisa Mower, Amy Otte.

Democrat: Helen S. Cocuzza, Denise Pobicki, Ellyn Hill, Reagan White.

Surf City Council Race (Vote For Two):

Republican: John H. Klose, James B. Russell.

Democrat: ---

Toms River Township Council Race (Vote For One Per Ward):

Republican for Ward 1: Justin Lamb

Democrat for Ward 1: Michele Williams

Republican for Ward 2: Daniel Rodrick

Democrat for Ward 2: Jeff J. Horn

Republican for Ward 3: James J. Quinlisk

Democrat for Ward 3: Karin Sage

Republican for Ward 4: David J. Ciccozzi

Democrat for Ward 4: Terrance L. Turnbach

Tuckerton Borough Council Race (Vote For Two):

Republican: Frank D’Amore, Ron Peterson.

Democrat: ---

MONMOUTH COUNTY MUNICIPAL RACES:

Aberdeen Township Mayor Race:

Republican: William Sullivan

Democrat: Fred Tagliarini

Aberdeen Township Council-At-Large:

Republican: Michael Vail, Michael MacDermott.

Democrat: Margaret Montone, Joseph Martucci.

Allentown Borough Council Race:

Republican: ---

Democrat: ---

Allentown First Committee: Michael C. Drennan

Atlantic Highlands Borough Council Race (Vote For Two):

Republican: James P. Murphy, Ellen Y. O'Dwyer-Woods.

Democrat: Brian Dougherty, Lesley Angela D'Almeida.

Bring Back Balance: Morgan Spicer, Zachary Brown.

Belmar Borough Council Race:

Republican: Jodi Kinney

Democrat: Gerald A. Buccafusco

Brielle Borough Council Race (Vote For Two):

Republican: Frank A. Garruzzo, Paul K. Nolan.

Democrat: ---

Colts Neck Township Committee Race (Vote For Two):

Republican: J.P. Bartolomeo, Frank G. Rizzuto.

Democrat: ---

Eatontown Borough Council Race (Vote For Two):

Republican: David Gindi, Everett D. Lucas.

Democrat: Mariel S. Hufnagel, Coleen Burnett.

Independent: Jasmine Story, Dee A. Slattery.

Englishtown Borough Council Race (Vote For Two):

Republican: Daniel Francisco, William M. Lewis, Jr..

Democrat: Sean Atterbury.

Fair Haven Borough Council Race (Vote For Two): 

Republican: Tracy Cole, Elizabeth "Betsy" Koch.

Democrat: Robert Gasperini, Sonja Trombino.

Farmingdale Borough Council Race (Vote For Two):

Republican: Kaaren L. Corallo, Patricia A. Linszky.

Democrat: ---

Freehold Borough Council Race:

Republican: ---

Democrat: Sharon C. Shutzer, Annette Jordan.

Freehold Township Committee Race:

Republican: Anthony J. Ammiano, Thomas L. Cook.

Democrat: ---

Hazlet Township Committee Race:

Republican: James "Skip" McKay, Tara Corcoran-Clark.

Democrat: Carrie Virgilio, David Personette.

Highlands Borough Council Race:

Right Time, Right Choice: Leo Cervantes, Karen Chelak.

All Hands On Deck For Highlands: Melissa Cavaluzzi, Melanie Henley Heyn.

Residents First: Richard W. O'Neil, Michael J. Warren.

Holmdel Township Committee Race, Full-Term (Vote For One):

Republican: Rocco Impreveduto

Democrat: Rahul Diddi

Holmdel Township Charter Commissioner Race (Vote For Five):

Independent: Janet M. Berk, Gerald Buffalino, Kin Gee, C. Zachary Gilstein, William D. Kastning.

Interlaken Borough Council Race (Vote For Two):

Republican: Michael Delia, Michael DeSarno.

Democrat: Margaret A. Maloney, Leonard Blasucci.

Keansburg Borough Council Race, Unexpired Term:

Independent: Michael W. Donaldson.

Keyport Borough Council Race (Vote For Two):

Republican: Rose P. Araneo, Ronald G. Peperoni, Jr..

Democrat: Matthew Goode, Dennis Fotopoulos.

Lake Como Borough Council Race, Full Term (Vote For Two):

Republican: ---

Democrat: Christopher D'Antuono, Heather Albala-Doyle.

Lake Como Borough Council Race, Two-Year Unexpired Term (Vote For Two):

Republican: ---

Democrat: Peter Ventrice

Little Silver Borough Council Race:

Republican: Christian M. Smith, Stephanie Brannagan.

Democrat: ---

Manalapan Township Committee Race:

Republican: Barry Jacobson

Democrat: Bashir Mohammad

Manasquan Borough Council Race:

Republican: Lori A. Triggiano, Brian G. Holly.

Democrat: Jason "Jay" A. Bryant, Charles Kelly.

Marlboro Township Councilmembers-At-Large Race, (Vote For Three):

Republican: Antoinette DiNuzzo, Michael Milman, Juned Qazi.

Democrat: Jeff Cantor, Scott Metzger, Carol Mazzola.

Matawan Borough Council Race (Vote For Two):

Republican: Charles Ross, Melanie S. Wang.

Democrat: Nicolas Reeve, John Lazar.

Middletown Township Committee Race, Full Term (Vote For One):

Republican: Tony Perry

Democrat: Rocky Rios

Middletown Township Committee Race, Two Year Unexpired Term (Vote For One):

Republican: Kimberley Kratz

Democrat: Nicholas Babcock

Millstone Township Committee Race (Vote For Two):

Republican: Tara Zabrosky, Eric Davis.

Democrat: Raymond D. Dothard, Jr..

Neptune City Borough Council Race (Vote For Two):

Republican: Dana A. Farley, Scott Dellett.

Democrat: John J. Pietrunti, David H. Calhoun.

Neptune Township Committee Race, Full-Term (Vote For Two):

Republican: Gary Moll, Kevin F. Sheehan.

Democrat: Michael Brantley, Nicholas Williams.

Neptune Township Committee Race, One Year Unexpired-Term (Vote For One):

Republican: Shannon Kelly

Democrat: Tassie D. York

Oceanport Borough Council Race (Vote For Two):

Republican: William Deerin, Michael O'Brien.

Democrat: ---

Red Bank Borough Council Race (Vote For Two):

Republican: ---

Democrat: Kate L. Triggiano, Jacqueline Sturdivant

People Over Party: Suzanne Viscomi

Red Bank Borough Charter Commissioner (Vote For Five):

Independent: Nancy Facey-Blackwood, Thomas R. Wieczerzak, Scott Broschart, John L. Jackson, Jesse Garrison, Benedict Forest, John Gosden, Michael R. DuPont, Mark Taylor, Aimee Humphreys, Kathryn Okeson.

Roosevelt Borough Council Race, Full-Term (Vote For Two):

Republican: Jason Whittington

Democrat: Robert Atwood, Steven Macher.

Roosevelt Borough Council Race, One Year Unexpired-Term (Vote For One):

Republican: ---

Democrat: ---

Rumson Borough Council Race (Vote For Two):

Republican: John J. Conklin, III, Sarah H. Pomphrey

Democrat: ---

Sea Bright Borough Council Race (Vote For Two):

Republican: Erwin W. Bieber, William J. Keeler.

Democrat: Marc A. Leckstein.

Sea Girt Borough Mayor Race:

Republican: Donald E. Fetzer

Democrat: ---

Sea Girt Borough Council Race, Full-Term (Vote For Two):

Republican: Alan J. Zakin, Maria Richman

Democrat: ---

Sea Girt Borough Council Race, One Year Unexpired-Term (Vote For One):

Republican: Bryan Perry

Democrat: ---

Shrewsbury Borough Council Race (Vote For Two):

Republican: Donald L. Eddy, Jr., Daniel R. Levy

Democrat: ---

Shrewsbury Township Committee Race (Vote For One):

Republican: ---

Democrat: Lynda Lettice

Spring Lake Borough Council Race (Vote For Two):

Republican: Kathleen McDonough.

Democrat: Syd Whalley, Robert Drasheff.

Spring Lake Heights Borough Council Race (Vote For Two):

Republican: Leonard Capristo, Sara King.

Democrat: ---

Tinton Falls Borough Mayor Race (Vote For One):

Independents: 

Your Voice In Our Community: Ellen J. Goldberg

Balance For The Borough: Michael S. Miles

Committed To Our Community: Brock Siebert

Fiscal Responsibility, Safety and Leadership: Vito Perillo

Tinton Falls Borough Council-At-Large (Vote For Two):

Independents:

Your Voice In Our Community: Mitchell Kulberg

Balance For The Borough: Fatima P. Urcioli

Balance For The Borough: Julio C. Seda, III

Fiscal Responsibility, Safety and Leadership: John A. Manginelli

Fiscal Responsibility, Safety and Leadership: Lawrence A. Dobrin

Union Beach Borough Council Race (Vote For Two):

Republican: Albin J. Wicki, Eileen Woodruff.

Democrat: ---

Upper Freehold Township Committee Race (Vote For Two):

Republican: Stephen J. Alexander, Robert Faber.

Democrat: ---

Wall Township Committee Race, Full-Term (Vote For One):

Republican: Timothy J. Farrell

Democrat: ---

West Long Branch Borough Council Race (Vote For Two):

Republican: Steven Cioffi, John M. Penta, Jr..

Democrat: ---

(Information/Candidates names in this article come from Ocean and Monmouth County Clerks Offices).

NEXT: 10 Jersey Shore School Districts Losing Millions From S2 School Funding Formula

You Won't Believe These 9 Ridiculous New Jersey Laws